Wino Primitivo di Manduria – owoc południowych słońc i wiatrów

0
59
Rate this post

Jeśli chodzi o wino, to Italia to kraj, który stoi na czele listy marzeń wielu miłośników tego trunku. Jeden z regionów słynących z produkcji wyśmienitych win to Puglia, znajdująca się w południowych Włoszech. To właśnie tam wytwarza się wyjątkowe wino Primitivo di Manduria, które charakteryzuje się mocnym smakiem i aromatem.

Primitivo to szczep winorośli, którego pochodzenie sięga dzikiej rośliny rosnącej na terenie Ameryki Północnej. Do Włoch trafił w XIX wieku, gdzie zaczął być uprawiany w rejonie Mandurii. Dzięki idealnym warunkom klimatycznym, wino Primitivo di Manduria stało się jednym z najważniejszych produktów tego regionu.

Charakterystyczną cechą Primitivo di Manduria jest ciemna barwa, która w zależności od sposobu produkcji może przybierać odcienie od rubinowego do bordowego. Wino to posiada mocny i wyrazisty smak, z nutami czereśni, jagód oraz przypraw korzennych. Aromat jest intensywny, a w przypadku dojrzałych win, można wyczuć zapachy suszonych śliwek i lukrecji.

Proces produkcji Primitivo di Manduria jest dość skomplikowany i czasochłonny. Owoce winorośli są zbierane ręcznie, a następnie poddawane procesowi maceracji, w czasie którego skórki i pestki są oddzielone od soku. Następnie wino jest przechowywane w beczkach z dębu francuskiego lub amerykańskiego przez okres od 6 do 18 miesięcy.

Primitivo di Manduria świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, w szczególności z wołowiną oraz dziczyzną. Można go również podawać w towarzystwie dojrzałych serów i ciężkich, kremowych deserów.

Wino to, ze względu na swoją wyjątkową jakość i smak, jest eksportowane do wielu krajów, w tym również do Polski. Primitivo di Manduria cieszy się rosnącą popularnością, a niektórzy eksperci przewidują, że może ono wkrótce stać się jednym z najbardziej pożądanych win na świecie.

Wino Primitivo di Manduria to owoc południowych słońc i wiatrów, które nie tylko zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, ale także pozwala na poznanie kultury i historii południowych Włoch.