Susumaniello – zaskakujące wino z południa Włoch

0
22
Rate this post

Wino towarzyszy nam od wieków, a Włochy słyną z jednych z najlepszych win na świecie. Jednym z ciekawszych odkryć w ostatnim czasie jest susumaniello – włoska odmiana winorośli, która zaskakuje swoim bogatym smakiem i aromatem.

Historia susumaniello

Susumaniello to odmiana winorośli pochodząca z południa Włoch, w szczególności z regionu Apulia. Nazwa odmiany pochodzi od włoskiego słowa „somarello”, co oznacza „osioł”. Winorośl ta była kiedyś uprawiana przez biednych rolników, którzy poruszali się na osłach. W czasach obecnych susumaniello została odkryta na nowo i zaczyna zyskiwać na popularności.

Charakterystyka wina

Susumaniello to wino o ciemnej barwie, intensywnym smaku i aromacie. Wyróżniające się nuty jagód, czarnej porzeczki, truskawek oraz wanilii, a także nuty cynamonu i kakao. Wino to ma dość wysoką zawartość alkoholu, zwykle wynoszącą około 14%. Susumaniello jest zwykle pełne i bogate w smaku, z miękkimi taninami i wyraźnym, długim finiszem. Ze względu na swoją moc, susumaniello najlepiej smakuje w towarzystwie dobrego posiłku, takiego jak dania mięsne, sery czy makarony.

Susumaniello jest winem, które należy podawać w umiarkowanych ilościach. Zaleca się picie go w małych kieliszkach, aby w pełni cieszyć się jego smakiem i aromatem. Jest to wino, które z pewnością zaskoczy wielu smakoszy i fanów włoskiej kuchni.

Podsumowanie

Susumaniello to odmiana winorośli, która zaskakuje swoim bogatym smakiem i aromatem. Wino to ma ciemną barwę, nuty jagód i czarnej porzeczki, a także nuty cynamonu i kakao. Ze względu na swoją moc i intensywność, susumaniello najlepiej smakuje w towarzystwie dobrego posiłku. Jest to wino, które z pewnością warto spróbować i które z pewnością zaskoczy wielu miłośników włoskiej kuchni.